15. ledna 2024

Tým si z úvodního závodu 10. sezóny Formule E odváží 12 bodů

Čísla:

 

Maximilian Günther

První volný trénink // P21

Druhý volný trénink // P2

Kvalifikace // P5 [1:13.505, Quarter-Final Four]

Závod // P4

Získané pozice // -1

Nejrychlejší kolo // 1:15.209

Pořadí v šampionátu // P4 [12 points]

 

Jehan Daruvala

První volný trénink // P22

Druhý volný // P19

Kvalifikace // P17 [1:14.649, Group A]

Závod // P16

Získané pozice // +1

Nejrychlejší kolo // 1:15.639

Pořadí v šampionátu // P16 [0 points]

 

Maserati MSG Racing

Pořadí v šampionátu // P4 [12 points]

 

Detail:

Tým Maserati MSG Racing si zajistil konkurenceschopný start do 10. sezóny mistrovství světa FIA Formule E, když jeho jezdec Maximilian Günther obsadil čtvrté místo v závodě E-Prix 2024 Mexico City.

Po slibném předsezónním testu ve Valencii na konci roku 2023 navštívil tým se sídlem v Monaku mexický Autodromo Hermanos Rodriguez s klidným sebevědomím a během tréninků zaujal rozvážný přístup.

Prvotní sběr dat v pátek přinesl zlepšení výkonu pro sobotu a po druhém nejrychlejším čase v FP2 si Max přenesl svou rychlost do kvalifikace a vedl skupinu B.

Ve čtvrtfinále německý závodník bohužel prohrál s Mitchem Evansem, ale kvůli penalizaci Novozélanďana a jeho týmového kolegy z Jaguaru Nicka Cassidyho se Max posunul na třetí místo startovního roštu.

Týmový kolega Jehan Daruvala se mezitím kvalifikoval na 17. místo, když 25letý jezdec jako jediný nováček na startovním roštu Formule E 2024 pokračoval v budování a rozšiřování svých znalostí v oblasti elektromotorového sportu.

Dvojice si užila konkurenceschopný start do závodu a v úvodní fázi si udržovala své startovní pozice, než žlutá vlajka na celé trati a následný Safety Car v devátém kole, způsobený nehodou Robina Frijnse, závod neutralizovaly.

Při restartu v 11. kole si Max a Jehan nadále drželi třetí a 17. místo, ale při závěrečné aktivaci útočného režimu Max bohužel ztratil pozici na trati a propadl se na čtvrté místo ve prospěch Cassidyho.

Přestože Max maximálně využil výkonový režim 350 kW a malou energetickou výhodu, držel s Kiwim krok, ale nedokázal ho předjet a těsně mu uniklo umístění na stupních vítězů.

Jehan mezitím dojel na 16. místě a díky pozdnímu předjetí Dana Ticktuma z ERT dokončil svůj debut v mistrovství světa v automobilových soutěžích - stal se tak teprve třetím indickým jezdcem v historii.

Desátá sezóna Formule E bude pokračovat v saúdskoarabské Diriyah, kde se 26. a 27. ledna 2024 uskuteční první dvojzávod v sezoně.

 

Jejich slovy:

Maximilian Günther, jezdec, Maserati MSG Racing

"První víkend sezony byl pro nás velmi dobrý, když jsme obsadili třetí místo v kvalifikaci, čtvrté v závodě a získali jsme několik velmi dobrých bodů. Myslím, že jsme zde ukázali dobré tempo. Mexiko pro nás bylo loni velmi obtížné, takže začít nyní sezónu s tak dobrým výsledkem je velmi slibné. Mám obrovskou radost za celý tým, který odvedl skvělou práci. Vůz se v kvalifikaci cítil úžasně a je škoda, že jsme druhým útočným režimem přišli o stupně vítězů, ale dali jsme do toho všechno. S dnešním čtvrtým místem jsem opravdu spokojený."

Jehan Daruvala, jezdec, Maserati MSG Racing

"Jsem velmi rád, že jsem absolvoval svůj první víkend ve Formuli E. Dnes jsem poprvé jel v plných závodních podmínkách a byla to velmi pozitivní zkušenost. Mým hlavním cílem bylo zajet čistý závod a dojet pod šachovnicovou vlajkou, abych se toho co nejvíce naučil. S využitím všeho, co jsem se o tomto víkendu naučil, budu moci navázat na svůj výkon a pokračovat v Diriyah."

Cyril Blais, šéfinženýr, Maserati MSG Racing

"Tento víkend byl velmi pozitivní. Do Mexico City jsme přijeli poté, co jsme se v 9. sezóně hodně naučili, a poté, co jsme během zimy udělali několik dobrých zlepšení. Náš cíl pro Maxe byl jasný: chtěli jsme do sezony vykročit správnou nohou a získat solidní body, a přesně to se nám dnes podařilo. Odjeli jsme silný, čistý závod s perfektním provedením a bez chyb. Je škoda, že nám těsně uniklo umístění na stupních vítězů, ale s tímto výsledkem jsme spokojeni. Jehan dnes také zajel solidní závod. Protože máme každý víkend velmi málo času na trati, může být Formule E pro nováčka velmi náročná a Jehanův hlavní cíl byl získat více zkušeností s vozem, zajet čistý závod a vidět šachovnicovou vlajku. Přesně to se mu podařilo, aniž by udělal jedinou chybu. Splnili jsme naše cíle a tento víkend nás skvěle připraví na zbytek sezony a na další závod v Diriyah."

Giovanni Sgro, šéf Maserati Corse

"Je to skvělý pocit být zpátky! Desátá sezóna odstartovala vzrušujícím prvním závodem, ve kterém Max dojel na čtvrtém místě a přinesl týmu první letošní body. Je skvělé vidět, že i Jehan projel cílem ve svém prvním závodě ve Formuli E. Během tohoto závodního víkendu oba jezdci ukázali, že se již plně zapojili do soutěže a od začátku se soustředili na doshaování co nejlepších výsledků. Odvedli dobrou práci a my se nyní soustředíme na Saudiho a budeme se dál tvrdě snažit dosáhnout na stupně vítězů. Máme před sebou dlouhou sezónu a hodláme udržet tempo a nevynechat boj v předním poli."

Kontaktujte nás