16. listopadu 2023

Tento luxusní sedan se v šesti generacích zapsal do historie automobilismu jako ideální interpretace exkluzivity značky Maserati.

Modena, Itálie - 30. října 2023 - 30. října 1963 zahájil turínský autosalon - tehdy jedna z největších motoristických událostí na světě - svůj 45. ročník. Na stánku Maserati debutoval model Quattroporte. Dnes si připomínáme 60. výročí luxusního sedanu, který byl předurčen k tomu, aby vytyčil nové cesty pro dalších šest generací motoristů.

Oslava, která připomíná některé významné milníky modenské značky, neboť Quattroporte je jedním z největších odkazů značky s trojzubcem ve znaku. Od stylistických skoků až po inovace a technický vývoj, Quattroporte v sobě spojuje cestu do jedné z nejexkluzivnějších částí automobilismu. Tento luxusní sportovní sedan již dlouho slouží specifickým požadavkům řidičů a odstartoval zcela nový automobilový segment.

Stejně jako mnoho jiných ikonických vozů, které byly znamením své doby, i Quattroporte od svého debutu na počátku 60. let minulého století sklízí uznání a inspiruje další generace. Je to vůz, který dokázal znovu objevit sám sebe, aniž by se bál posouvat hranice, vůz věrný snaze o dokonalý design a výkon. S více než stoletou historií a více než 75 000 vyrobenými modely Quattroporte vytvořilo Maserati vůz, který je schopen být neustále inovativní a zároveň se po léta nemění.

První generace modelu Quattroporte, která vznikla díky intuici a odvaze italské značky, byla průkopnickým vozem s burácejícím osmiválcovým motorem závodního typu, který byl doplněn dynamickým a zároveň elegantním designem a vytříbeným interiérem.

Původní verze, která byla v průběhu let označována jako "obývací pokoj na cestách" nebo "limuzína se závodní duší", dosahovala rychlosti 230 km/h. Quattroporte, majestátní vůz s mimořádně přívětivým prostorem interiéru a královským půvabem, byl vždy zvyklý být středem pozornosti a byl předurčen k tomu, aby vytvořil rodovou linii vozů, která dokáže překvapit dodnes. 

Reprezentuje vášeň a talent všech, kteří se na projektu v průběhu let podíleli - Frua vytyčil počáteční křivky, po něm následovali další mistři včetně Bertoneho, Giugiara, Gandiniho a Pininfariny až po Maserati Centro Stile, od které pochází poslední a současná generace Quattroporte. Celá rodina techniků, mechaniků, testovacích řidičů a designérů ji dovedla od plánů až na silnici. Quattroporte dlouho bylo a stále zůstává klenotem v koruně intenzivního příběhu modenské společnosti a v profesním životě mnoha lidí.

Zatímco druhá generace Quattroporte byla odvážnějším pokusem, Quattroporte III - z rukou De Tomasa - znamenalo ohromný úspěch; následovala nová výzva, která byla překonána až ke konci intenzivních devadesátých let; poté model, který zpřetrhal vazby s minulostí a zároveň zůstal věrný svému vítěznému vzorci, jako to udělala mnohokrát oceněná generace 2003, a který - s šestou generací - po letech opět vystoupil na scénu ve své nejmodernější verzi. Po všech restylingových změnách, pokroku v technice, změnách ve firemní kultuře a nespočtu vyrobených modelů si tento sedan zachoval svůj silný přístup k exkluzivitě. 

V garážích nejnáročnějších motoristů, králů a princů, v pozadí nezapomenutelných filmů (objevil se ve více než 60 produkcích), fotografován na červených kobercích nebo v doprovodu nejvyšších představitelů na akcích, oblíbený u nejvýznamnějších VIP osobností v mnoha odvětvích, Quattroporte byl oporou automobilového světa ve 20. století a zůstává jí i v novém tisíciletí. O šedesát let později a po ujetí nesčetných kilometrů pokračuje ve své cestě jako nesporná hvězda své doby.

Davide Grasso, generální ředitel společnosti Maserati: "Quattroporte je historií Maserati. Vůz, který vypráví náš příběh a prestižně nás reprezentuje ve světě sedanů, a to již více než půl století. Od roku 1963 je kronikou vývoje jednoho z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších modelů Maserati a zahajuje segment, který byl do té doby neprobádaným územím. Vůz, který dokázal pokaždé znovu objevit sám sebe, aniž by kdy ztratil svou identitu, přizpůsobit se běhu času, změnám ve společnosti, technologickému a průmyslovému pokroku a trendům, se stal volbou pro naši nejvybranější klientelu, stejně jako pro svět zábavy a pro mezinárodní establishment. Je pro nás zdrojem hrdosti a potvrzením výrazně italského charakteru, který se Maserati vždy snažilo svými výtvory vyvážet do celého světa. Stejně jako dříve zůstává Quattroporte naší vlajkovou lodí, která je synonymem jedinečného luxusu. Je oceňován pro svou vytříbenost, smysl pro detail, vynikající výkon, kvalitu a obklopující prostornost - to vše v kombinaci s nadčasovým stylistickým nádechem učinilo Quattroporte věčným."

Kontaktujte nás