19. ledna 2022

Po tvrdém duelu ve vodách Atlantického oceánu tým Giovanniho Soldinio dohnal a poté předjel své rivaly
Modena, 17. ledna 2022 – V 01:51:41 místního času (05:51:41 UTC, 06:51:41 italského času), proplulo plavidlo Maserati Multi70 jako první cílem 8. ročníku transatlantického závodu RORC, jehož organizátorem je Royal Ocean Racing Club ve spolupráci s Yacht Club de France.

Kapitán Giovanni Soldini plul společně s Vittoriem Bissarem, Oliverem Herreraem Perezem, Thomasem Joffrinem, Francescem Pedolem a Matteem Soldinim napříč Atlantickým oceánem z Lanzarote do Grenady (2995 námořních mil) a tuto trasu posádka urazila v reálném čase 6 dní, 18 hodin, 51 minut and 41 vteřin. Od začátku do konce závodu trimaran urazil celkem 3476,5 skutečných mil při průměrné rychlosti 21,4 uzlů. Čas během několika příštích hodin potvrdí organizátoři závodu.

Na druhém místě s mírným odstupem: Peter Cunningham s plavidlem PowerPlay, kapitánem Nedem Collierem Wakefieldem a palubou hvězdně obsazenou britskými námořníky Gilesem Scottem (taktik britského týmu Amerického poháru a vítěz dvou zlatých olympijských medailí v třídě Finn) a Milesem Seddonem (který na této trase vytvořil v roce 2015 rekord s plavidlem Phaedo3). Třetí v pořadí: Jason Carroll s plavidlem Argo a kapitánem Brianem Thompsonem.

Byl to dechberoucí závod! Naše posádka dala do závodu úplně všechno a plavidlo Maserati Multi70 k tomu přispělo velkou měrou,“ raduje se Soldini. „Jsem velmi spokojený. Všichni teď mohou vidět výsledky mnoha let tvrdé práce. Byl to velmi dlouhý proces výzkumu a vývoje – při dosahování rekordů, plaveb kolem světa a během soutěží jsme neustále hledali řešení a plavidlo díky tomu postupně dosáhlo takové vyspělosti, která mu umožňuje stabilní a bezpečné řízení. A jeho výkon, tedy alespoň za těchto podmínek, jasně převyšuje výkon soupeřů, kteří léta kráčí stejnou cestou a používají nejnovější generace materiálů. Aerodynamický a kinetický pokrok za posledních několik let je naprosto evidentní, a to vše díky podílu konstruktérů z Maserati Innovation Lab a designéra Guillauma Verdiera.

Tento ročník regaty zaznamenal účast 32 lodí z více než 22 zemí. Maserati Multi70 a jeho soupeři vyrazili na cestu 8. ledna v 11.00 UTC / místního času (12.00 italského času) z Puerto Calero na Lanzarote za východního větru.

Pro Giovanniho Soldiniho a celý tým Maserati Multi70 byl zaoceánský závod zahájením nové sezóny úžasných technických a sportovních výzev a programů na ochranu oceánů.
V souvislosti se soutěžním programem, jehož cílem je plně rozvinout potenciál vícetrupých lodí při záchraně oceánů se Giovanni Soldini připojil programu Ocean Literacy, kterou propaguje organizace UNESCO prostřednictvím Mezivládní oceánografické komise (IOC) a má za cíl rozšířit obecné povědomí lidí a jejich znalosti o mořích (oceanliteracy.unesco.org).

Organizace spojených národů vyhlásila období let 2021–2030 Desetiletím vědy o mořích pro udržitelný rozvoj. Vyzývá tím vědeckou komunitu, vlády, soukromý sektor a občanskou společnost, aby věnovali energii, výzkum a technologické inovace ve prospěch konkrétních výsledků při ochraně zdraví oceánů.

V souladu s těmito cíli bude na jaře trimaran přeměněn na oceánografickou laboratoř se systémem přístrojů schopných neustále analyzovat vodu s cílem měřit množství CO2 přítomného na povrchu a zpřístupňovat shromážděná data vědecké komunitě.
Paralelně s tím pokračuje i spolupráce s Maserati – hlavním sponzorem, který nejen propůjčuje název lodi, ale také spolupracuje s Giovannim Soldinim na procesu přeměny použitého technologického know-how na „laboratorní loď“. Konstruktéři z Maserati Innovation Lab ve spolupráci se Soldinim a jeho týmem neustále analyzují data shromážděná během plavby, aby mohli zkoumat a vyvíjet systémy schopné optimalizovat výkon trimaranu.
Technologické inovace, nekompromisní výkon a touha soutěžit a vítězit: přesně to spojuje značku s trojzubcem ve znaku a Maserati Multi70.

Kontaktujte nás