4. listopadu 2021

Modena, 3. listopadu 2021 Značka Maserati slaví 55. výročí vozu Ghibli.
3. listopadu 1966 se Maserati Ghibli představil na světovém jevišti. Vůz byl poprvé k vidění ve stánku Ghia na Turínské automobilové přehlídce. Novou koncepci gran turismo, tedy dvousedadlového kupé, navrhl Giorgetto Giugiaro. Ghibli není jen název vozu, ale je to i označení pro typ větru. Této tradice se značka s trojzubcem ve znaku drží až dodnes a novou éru své historie zahájila vozem s názvem Grecale.
 
Ghibli je silný teplý vítr severní Afriky, který s sebou nese písek. Rozhodnutí pojmenovat po něm i vůz nebylo náhodné – stejně jako on i vůz Ghibli vyniká rychlostí a hřejivou charakteristikou svého stylového a technického provedení.
 
Ve své prezentaci modelu Ghibli představila značka Maserati vůz, který budí sportovní, ale ne přehnaně okázalý dojem a má nově navržený motor, jehož konstrukce vychází ze zkušeností známého 8válce používaného v modelu Mexico. Ve verzi 4700 cc dokázal dosáhnout výkonu 330 koňských sil a jeho nástupcem byla ještě výkonnější verze s objemem 4900 cc.
Aby se získalo více prostoru pro styl a mohla se snížit kapota, byl motor opatřen systémem suché vany, což je řešení používané především v automobilových závodech. Celý systém byl osazen na nízký trubkový rám. Toto řešení dodalo vozu typický asertivní a štíhlý vzhled, který se stal jedním ze základních kamenů jeho úspěchu.
 
Design vozu byl svěřen společnosti Ghia, která si přibrala do kreativního designérského týmu Giorgetta Giugiara. Nejvýznamnějším designovým podnětem, který představoval rozhodující posun od předchůdců Ghibli, byla integrace objemu – u vozu nebyl patrný přechod mezi prostorem kabiny a prostorem pro motor. Tyto dvě části nebyly ani oddělené, ani se nepřekrývaly a byly spojeny do jednolitého celku. Přestože linie vozu byly geometrické a napjaté, Giugiaro se postaral o vyhlazení jakoby ztuhlého dojmu.
 
Nejzřejmějším stylovým znakem byla naprosto originální čelní část. Přední světlomety byly zasouvací a úzká mřížka zabírala celou čelní část vozu. Znak s trojzubcem zůstal uprostřed, ale o něco se zmenšil.
 
Boční pohled zdůrazňoval štíhlé linie modelu Ghibli s jeho dlouhou nízkou kapotou, výrazně skloněným čelním sklem a dokonalými proporcemi bez nadbytečných přízdob. Trojúhelníkový zadní sloupek získal svou vlastní identitu a stal se ikonickou součástí, kterou později převzaly další úspěšné modely značky s trojzubcem ve znaku.
 
Změny oproti minulosti bylo možné pozorovat i v konceptu dvousedadlového interiéru, v němž byly jednotlivé přístroje zabudované do celkového designu převládajícího nad jednotlivými prvky.
 
Výsledkem bylo gran turismo – auto věrné svému exkluzivnímu luxusnímu stylu, výkonu a pohodlí, které zároveň překlenovalo prostor mezi silničním a závodním vozem. A přesně tím značka Maserati vždy vynikala.
 
Po jeho odhalení na Turínské automobilové přehlídce 3. listopadu 1966 byl model Ghibli v roce 1967 uveden na trh. Následující rok došlo k přepracování interiéru a na přání bylo možné nechat vůz osadit automatickou převodovkou nebo 5stupňovou manuální převodovkou. Od roku 1969 byla k mání i verze Spyder, kterou bylo možné vybavit pevnou střechou. O rok později už byly oba modely nabízeny s motorem 4900 cc pod názvem Ghibli SS. V této konfiguraci vůz ještě více posílil svou pozici na trhu.
 
Celkově se v letech 1967 až 1972 prodalo 128 kusů Ghibli Spyder a bylo vyrobeno více než 1200 modelů Ghibli coupé. Jedno z nich si zakoupil i Henry Ford (vnuk zakladatele značky) a umístil ho do vstupní haly Centra produktového vývoje Ford v Detroitu jako příklad, který je třeba následovat a inspirovat se jím.
 
A pro vozy s trojzubcem ve znaku je vůz Ghibli inspirací a ikonou až dodnes. V roce 2013 se značka Maserati rozhodla odhalit nový model a přivést vůz Ghibli zpět v podobě sportovního sedanu, který představuje další úspěšný příběh automobilky.

Kontaktujte nás