15. října 2021

V Modeně a Toskánsku s Maserati Owners Clubem
Po loňském úspěšném výjezdu Maserati Owners Clubu do Jižního Tyrolska padla v letošním roce volba na jižněji položené destinace.
 
Přes 13 vozů značky Maserati se i s posádkami vydalo do svého rodiště MODENY a dále pokračovalo do Toskánska.
 
7. 10. 2021
V různých koutech naší republiky nastartovaly motory vozů s trojzubcem ve znaku a vyrazily na více jak 1 000 km dlouhou cestu do města, kam se před více než 80. lety přestěhovali bratři Maseratiové a položili zde základní kámen továrny na sportovní auta, která na svém místě stojí dodnes.
 
Celé setkání členů Maserati Owners Clubu začalo ve čtvrtek v podvečer společnou večeří v restauraci ORESTE. V restauraci na Piazza Roma se sešlo více než 23 milovníků italských plnokrevníků (myšleno aut). Večeři svým proslovem doplnil prezident klubu, který nastínil společný program na další dva dny a popřál všem, co vážili cestu, příjemnou zábavu. A ta se rozproudila natolik, že restaurace zavírala až hodně po půlnoci.
 
8. 10. 2021
Modena nás přivítala oblačným počasím, ale kdo by ho řešil, když byla v plánu prohlídka historické továrny Maserati včetně výrobní linky supersportovního modelu MC20. Montáž, která probíhá téměř výhradně ručně – ano robotizovaná jsou jen 2 pracoviště – je doplněná o vývojové centrum, několik testovacích stanovišť, kde se průběžně kontroluje kvalita produkce a třeba také hermeticky uzavřenou motorárnu, která vypadá spíš jako chirurgický sál. Právě zde se rodí z více než 1 300 dílů srdce MC20 – šestiválcový twin turbo motor Nettuno se špičkovými parametry - 630 koní a 730 Nm. Součástí výrobního závodu je také lakovna, kde předvádí svůj koncert dvě plně robotizované „ruce“, aby daly nadčasovému designu karoserie patřičnou barvu a lesk. Mj. tušíte, kolika litrům náporové vody musí v rámci testů MC20 odolat? (Odpověď hledejte na konci textu.)
 
Po prohlídce a následné návštěvě showroomu se celá kolona vozů Maserati vydala vstříc prosluněnému Toskánku. Cílem byla Villa La Palagina. Renesanční palác rozprostírající se nad zvlněným Toskánskem, se dvěma bazény a typicky jednoduchým jídelním lístkem nabízejícím klasickou italskou pastu, poskytl nádherné výhledy do kraje osázeném vinicemi a olivovníky.
 
Po načerpání sil jsme vyrazili typicky zakroucenou italskou okreskou do cílové destinace našeho putování.
 
Hrad Castello di Verrazzano, jehož historie sahá až do první poloviny 12. století, nás přivítal typicky uvolněnou atmosférou. Majitel, vinař a zároveň správce panství na nás čekal v místě, kde probíhá třídění čerstvě utržených hroznů. A jako správná návštěva jsme se mu za vřelé přijetí odvděčili klasickým českým ležákem z Plzně. Kvalita si k sobě cestu vždycky najde.
Z třídírny hroznů jsme se vydali na prohlídku hradu, včetně vnitřních prostor, s poutavým výkladem majitele, který je přímým pokračovatelem zakladatele celého panství, a které doslova psalo historii. Považte – prapředek současného majitele – Giovanni da Verrazzano:
  • byl prvním Evropanem, který v roce 1524 vplul do New Yorského přístavu a na jehož počest nese tamní most jeho jméno
  • dovezl z Ameriky do Evropy rajčata – tehdy ještě v plné zralosti ve žluté barvě – proto nesou v italštině dodnes název „pomodori neboli pomo d´oro“
  • se zasloužil o dovoz jedlého zlata neboli kukuřice
K vidění byly sušící se hrozny, z kterých vzniká unikátní dezertní víno Vin Santo, sušírna masa, sklepy, kde vzniká balsamicový ocet nebo olivový olej a samozřejmě rozlehlé vinné sklepy s klasickými dřevěnými sudy, kde zraje špičkové Chianti.
Po degustraci místního prosecca, focaccie a prosciutta, která proběhla na strážní věži s úžasným výhledem do kraje a na sousední panství, jsme se přesunuli do zámecké „jídelny“ na degustaci místních červených vín a farmářských specialit včetně vyhlášeného lokálního steaku z telecího nebo jalovice, kterému se říká prostě Fiorentina.
 
9. 10. 2021
Pro někoho začal den dřív, pro někoho později. Šlo o druhý den parlamentních voleb, proto se část výletníků vydala zpět do vlasti ještě před úsvitem, aby stihli dorazit ještě před uzavřením volebních místností.
 
Ti, kteří nikam nespěchali, si naopak vychutnali bohatou italskou snídani z lokálních zdrojů doplněnou o vynikající kávu a následně se rozjeli po vlastní ose zpět do ČR.
______________

Odpověď na otázku z textu je: 3 000 litrů náporové vody. 

Kontaktujte nás