4. října 2019
Modena, září 2019 – Maserati letos slaví 80 let od zahájení provozu výrobního závodu v Modeně. Poté, co značku získala rodina Orsi, začaly koncem září roku 1939 v Modeně práce na přípravě nových prostor pro vedení společnosti Maserati a linek na výrobu nových modelů.
Značka Maserati se poté přestěhovala z Bologne (Pontevecchio) do Modeny, kde měl rodinný podnik Orsi své sídlo, a začala zde vyrábět nové vozy, investovat do výzkumu a inovací a stala se jednou z nejznámějších značek v Modeně.
Výrobní závod v modenské Viale Ciro Menotti, který je v provozu dodnes, se oficiálně otevřel 1. ledna 1940.
V tomto závodě ve Viale Ciro Menotti vznikly jedny z nejdůležitějších a nejvýznamnějších vozů v historii automobilismu včetně modelu 250F. Tento model se stal historickou ikonou Formule 1 a zároveň vozem mistra světa z let 1954 a 1957. A samozřejmě Quattroporte, který byl prvním sedanem vybaveným vysokovýkonným motorem.
Od roku 1939 do roku 2019 zde bylo vyrobeno okolo 90 000 silničních a 420 závodních automobilů. Tento závod v italském regionu Emilia-Romagna je stále srdcem značky Maserati a pracuje v něm 587 zaměstnanců. V současné době vyrábí modely GranTurismo a GranCabrio ve verzi MC (Maserati Corse) a Sport.
Práce na renovaci a celkové obnově výrobních linek začnou na konci tohoto roku. Po dokončení této transformace bude závod určen výhradně k výrobě nových vysoce výkonných sportovních vozů se špičkovými technologiemi, které budou v tradičním hávu Maserati po celém světě reprezentovat to nejlepší, co italská výroba a design nabízí.
HISTORICKÝ ZÁVOD MASERATI V MODENĚ V ČÍSLECH
● 80 let v provozu
● okolo 90 000 vyrobených silničních vozů
● okolo 420 vyrobených závodních vozů
● 50 581 m2 celkové rozlohy závodu (z toho budovy 29 152 m2)
● věž Maserati vysoká přibližně 40 m
● 587 zaměstnanců závodu na Viale Ciro Menotti 322 (údaj z roku 2019)
Z BOLOGNE DO MODENY
Corrado Filippini, novinář a dopisovatel sportovních novin Littoriale vydávaných v Bologni, kdysi dostal inspirující nápad, který později změnil osud Maserati. Filippini velmi dobře znal bratry Maseratiovy a byl si vědom jejich rozsáhlého technického a lidského potenciálu, a proto se rozhodl seznámit je se svým přítelem z blízké Modeny, průmyslníkem Adolfem Orsim.
Adolfo Orsi narozený v roce 1888 na začátku své kariéry nejprve dopoledne pracoval jako řeznický pomocník a odpoledne prodával v ulicích Modeny ovoce. Během toho zároveň sbíral textil odhozený po městě. Brzy poté ale přešel na sběr kovů. Už v polovině 30. let minulého století byl hlavním modenským průmyslníkem a vlastnil železárny a ocelárny, které měly nejen italské, ale i zahraniční zákazníky. Působil ale i v odvětví metalurgie, zemědělství, strojnictví a služeb.
Filippini mu navrhl zvážit výhody spolupráce s bratry Maseratiovými, protože se domníval, že motoristický sport by mohl být skvělou příležitostí pro propagaci jeho podniků. Schůzka se odehrála během Velké ceny Modeny v roce 1936 a Orsi a bratři Maseratiovi si ihned padli do oka a svá ujednání zpečetili podpisem dohody.
1. května 1937 se Adolfo Orsi stal novým majitelem dvou společností: Officine Alfieri Maserati, která vyráběla závodní auta, a Fabbrica Candele Maserati, která vyráběla zapalovací svíčky do motorů. Orsi byl dobře známý svou prozíravostí, takže se s bratry Maseratiovými dohodl, že budou společně podnikat ještě dalších 10 let, aby mohl těžit z jejich návrhů závodních aut, zkušeností s montáží i z jejich znalostí závodního prostředí a vztahů se závodníky. Orsi se na oplátku ujal prodejních záležitostí. Továrna na zapalovací svíčky se konečně dočkala řádné pozornosti, která jí v minulosti chyběla, a zatímco v roce 1936 značka vyrobila jen 9 závodních vozů, v následujícím roce už to bylo 14. Tím začalo období, během kterého dvě jasně vyhraněné a samostatné firmy působily bok po boku bez jakýchkoli konfliktů.
Tato spolupráce dosáhla svého vrcholu v roce 1939, kdy Mike Boyle koupil Maserati 8CTF, které s mladým Wilburem Shawem za volantem dosáhlo vítězství v prestižním závodě Indianapolis 500, a to hned dva roky po sobě v letech 1939 a 1940.
Rok 1947 pak představoval konec jedné éry a začátek nové. Bratři Maseratiovi firmu opustili a v závodě v Modeně byl vyroben první silniční vůz Maserati s označením A6.
Růst značky i samotného závodu Maserati dosáhl svého vrcholu v prosperujících 60. letech minulého století, kdy vznikly vozy, které se skutečně zapsaly do historie – například Tipo 60 „Birdcage“, 3500 GT, 5000 GT nebo Mistral.
V roce 1968, bylo vyrobeno 800 vozů Maserati, což byl nejlepší výsledek od otevření výrobního závodu v Modeně. Vznikly tehdy například modely Ghibli, Mexico, Mistral, Quattroporte a Sebring. Ve stejném roce dosáhla značka Maserati 43% podílu na italském trhu v segmentu „přes 3500cc“.
Po krátkém mezidobí, kdy bylo Maserati dceřinou společností značky Citroën a francouzští majitelé představili první moderní průmyslové postupy, získala značku společnost De Tomaso a výrobní závod v Modeně vyrobil a prodal model, jehož osudem bylo stát se na dlouhou dobu nejznámějším a nejprodávanějším vozem Maserati – model Biturbo.
Akvizice značkou Fiat v roce 1993 byla začátkem nové významné kapitoly. V září 1997 se značka Maserati stala dceřinou společností Ferrari a výrobní závod byl přestavěn tak, aby splňoval nové komerční požadavky. Byl to rok zásadních transformací i rok narození modelů 3200 GT a Spyder – vozu, který znamenal úspěšný návrat značky Maserati na americký trh.
V roce 2005 se Maserati oddělilo od Ferrari a přešlo pod přímé vedení Fiat Group. V následujících letech byly na trh uvedeny modely GranTurismo (2007) a GranCabrio (2009) z návrhářské dílny Pininfarina. Oba modely získaly nespočetná ocenění a jsou stále považovány za „to nejlepší z Maserati“ díky svému jedinečnému, nadčasovému, sportovnímu a zároveň elegantnímu vzhledu. Oba tyto modely se vyrábí v historickém závodě v Modeně.
MASERATI A MĚSTO MODENA
Závod Maserati ve Viale Ciro Menotti není jen jedním z výrobních center značky a ikonickým místem. Je také jasným důkazem hluboké vazby značky s trojzubcem v logu a jejího rodného města.
Tuto vazbu v průběhu uplynulých desetiletí podtrhla i vášeň světoznámých modenských celebrit, mezi něž patří třeba Luciano Pavarotti a rod Panini.
V 60. letech minulého století, kdy se mladý italský tenorista Pavarotti stal slavnou operní hvězdou, nešlo jeho lásku k Modeně i vášeň pro vozy Maserati přehlédnout – jeho fotografie v kabině jeho modelu Quattroporte jsou proslulé.
„Maserati patří do Modeny.“ Tato zásada pravděpodobně inspirovala dalšího známého obyvatele města. V roce 1996 se v katalogu londýnské aukční síně Brooks objevilo 17 historických vozů Maserati určených k dražbě – muzeum Maserati bylo na prodej. Celou kolekci koupil podnikatel Umberto Panini a jeho bratři, kteří společně zbohatli výrobou sběratelských alb a samolepek. To zabránilo hrozbě ztráty nesmírně důležitého historického a kulturního dědictví města a vozy se vrátily zpět do Modeny, kde jsou uloženy v muzeu „Collezione Umberto Panini“.
Před nějakou dobou se slavný šéfkuchař Massimo Bottura, který je držitelem 3 michelinských hvězd, stal ambasadorem Maserati a propaguje značku s trojzubcem v logu po celém světě.
Během několika posledních let se značka Maserati v Modeně blýskla i během událostí, při kterých se tyto vozy objevily na několika úžasných místech města. Bylo to například při účasti této značky na akci Mak π 100, což je tradiční školní ples vojenské akademie. V lednu 2007 zaplnilo modenské náměstí Piazza Grande 90 vozů Quattroporte a vytvořilo úžasný obraz kombinující dva nejslavnější pilíře města – věž Ghirlandina a vozy Maserati.
V roce 2014 hostila Modena na oslavu stého výročí Maserati významné shromáždění, při kterém ikonické modely této značky s trojzubcem v logu zaplnily několik jejích hlavních náměstí včetně Piazza Grande, Piazza Roma a Piazza XX Settembre.
V roce 2019 se značka Maserati zúčastnila festivalu „Motor Valley Fest“, který oslavuje automobilový odkaz města Modeny, s výstavou nazvanou „Maserati: století vítězství“ pořádané v samotném výrobním závodě. Obdivovatelé značky Maserati si tak mohli její vozy, které psaly dějiny, prohlédnout přímo v místě, kde byly vyrobeny.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VOZY VYROBENÉ V ZÁVODĚ V MODENĚ
V modenském výrobním závodě vzniklo velké množství silničních i závodních vozů včetně revolučních modelů a vozů představujících milníky v historii značky. Zde je několik ikonických vozů.
A6 (1500) – 1947–1950
A6: A jako Alfieri. Číslo 6 reprezentuje počet válců motoru.
Model A6 Berlinetta byl první automobil Maserati, který nebyl určený k závodům. Navrhla ho společnost Pininfarina a jeho design určoval trend, vyzýval k obdivu a nebyl omezený požadavky masové výroby. Šlo o první silniční vůz, který opustil závod Viale Ciro Menotti. V letech 1947 až 1950 jich bylo vyrobeno 60 kusů.
Tipo 250F – 1954–1958
Model 250F, jeden z nejvýjimečnějších a nejdéle používaných závodních vozů Formule 1, zvítězil s Juanem Manuelem Fangiem za volantem v závodech v letech 1954 a 1957. Původně byl vůz označován kódem 6C 2500 a po úvodních testovacích jízdách se mu začalo říkat 250F (250 – zdvihový objem dvou a půl litru, F – Formule).
3500 GT – 1957–1964
Představení modelu 3500 GT na Mezinárodním autosalonu v Ženevě v roce 1957 znamenalo znovuzrození automobilového segmentu GT (Gran Turismo). Model 3500 GT byl první vůz Maserati vyráběný ve velkém. Se svým ladným a nízko posazeným tělem, jednoduchou přední částí, chromovanými nárazníky a za použití aluminia zpracovaného technologií Superleggera, díky které vůz vážil jen 1300 kg, dovedl italský koncept Gran Turismo k dokonalosti.
Prototyp 3500 GT získal přezdívku „Dáma v bílém“, která byla inspirována frází z bulvárních novinových sloupků té doby, ale krása jeho siluety vycházela i ze zásadních mechanických inovací, mezi které patřily třeba diskové brzdy představené v roce 1959 a nepřímé vstřikování z roku 1961.
V roce 1959 vznikla verze spider kupé navržená Giovannim Michelottim.
Tipo 60 „Birdcage“ – 1959–1961
V roce 1959 se rodina Orsi rozhodla zadat hlavnímu inženýrovi Maserati Guiuliovi Alfierimu úkol vytvořit modernější konstrukci závodních vozů značky. Alfieri k tomu dostal naprostou svobodu výsledek znamenal pro společnost historický obrat.
Původní myšlenka vytvořit nový vůz se skořepinovou konstrukcí byla brzy zavržena. Alfieri se jednoho říjnového dne v roce 1958 setkal se svými klíčovými spolupracovníky, aby probrali, jak by šlo dosáhnout nízké hmotnosti a zároveň vysoké odolnosti, která by měla pevnost v ohybu i v krutu. Společně navrhli revoluční podvozek tvořený asi 200 ocelovými trubkami s extrémně malým průměrem (mezi 10 a 15 mm), které byly zároveň velmi krátké a dohromady tvořily komplexní strukturu podobnou ptačí klícce – odtud název „Birdcage“.
Quattroporte I – 1963–1969
Poté, co se značka Maserati přestala soustředit jen na závodní nebo GT vozy, rozhodla se vyrobit elegantní a zároveň výkonný a rychlý luxusní čtyřdveřový sedan. Projektu známého jako Tipo 107 se ujal Giulio Alfieri a namísto obvyklého trubkového podvozku se rozhodl pro jednodílnou ocelovou konstrukci. Vůz měl motor 90° V8 s omezeným zdvihovým objemem, který i přesto dosahoval výkonu 260 koňských sil. Karosérie navržená designérem Fruem a vyrobená ve Vignale měla moderní a praktický styl. Maserati Quattroporte, označované jako „nejrychlejší sedan na světě“ dosahoval rychlosti až 230 km/h. V letech 1963 až 1969 jich bylo vyrobeno 762. Nyní má Quattroporte již šestou generaci a je jedním z nejdůležitějších a nejikoničtějších modelů značky s trojzubcem v logu.
Mistral Coupé a Mistral Spyder – 1963–1969
Model Mistral z dílny Pietra Frua je díky své přelomové zadní části vozu považován za umělecké dílo tohoto turínského designéra a karosáře. Profil se splývavou zádí, výjimečně velká okna a přečnívající přední částí s mělkou a širokou maskou chladiče, která je téměř skrytá pod nárazníky, byly společně se zakřiveným čelním sklem tvořícím obloukový čelní sloupek klíčovými znaky vozu. V roce 1963 byl vyroben jen jeden vůz, ale v roce 1964 začala standardní produkce a byla představena i verze kupé, u které si zákazník mohl vybrat ze tří různých šestiválcových řadových motorů.
Celkem bylo vyrobeno 846 vozů Mistral Coupé a 124 vozů Mistral Spyder.
Ghibli Coupé a Ghibli Spyder – 1966–1972
V roce 1966 byly stanoveny designérské zásady pro vozy GT reflektující závodní tradici vozů Maserati. Model Ghibli pojmenovaný po pouštním větru měl mnohem agresivnější linie než ostatní GT vozy té doby, ale zároveň hladký, vkusný a elegantní vzhled a rafinovaný styl. Ghibli vážil přes 1500 kg a jeho nejvyšší rychlost byla 260 km/h. V roce 1969 byla navíc představena verze spyder se stejnou mechanikou jako kupé.
Nadšené přijetí modelu Ghibli ze strany veřejnosti i kritiků na Turínském autosalonu v roce 1966 byla předzvěstí komerčního úspěchu. Původní plán vyrobit 100 vozů byl později rozšířen na 400. Nakonec se vozů Ghibli (kupé a Spyder) vyrobilo celkem 1332.
Bora – 1971–1978
Vůz Maserati Bora představoval pro modenský závod významný milník – jednalo se o první standardní výrobu silničního vozu Maserati s motorem uprostřed. Design tohoto vozu byl svěřen Giorgettovi Giugiarovi a zadání znělo vytvořit sportovní, avšak zároveň pohodlný automobil. Model byl oficiálně představen na Mezinárodním autosalonu v Ženevě v roce 1971. S hmotností 1400 kg v suchém stavu dosahovala Bora rychlosti až 280 km/h. Model se vyráběl až do roku 1978 a celkově vzniklo 564 vozů.
Právě na podvozku modelu Bora v roce 1972 Giugiaro vytvořil futuristický Boomerang s klínovým tvarem a jedinečným provokativním stylem. Giugiaro o tomto úžasném vozu s ostrými hranami a geometrickým tvarem, vystavovaným jako jediné tohoto typu, v roce 1973 na Mezinárodním autosalonu v Ženevě prohlásil: „Jeho cílem byla pouze provokace, teď je už jen muzejním exponátem.“
Khamsin – 1974–1982
Nástupce modelu Ghibli navrhla turínská společnost Carrozzeria Bertone a dostal název po neutichajícím větru egyptské pouště – Khamsin.
Toto kupé se sedadly 2+2 mělo aerodynamický tvar a nejlepší výkon ve své třídě. S hmotností 1680 kg a motorem V8 s výkonem 320 koňských sil dosahoval automobil rychlosti až 280 km/h. Bylo jich vyrobeno 430 kusů.
3200 GT – 1998–2007
Po poněkud hubeném období se společnost rozhodla vrátit dřívější slávu své mezinárodně proslavené značce za pomocí inovativního vozu úzce spojeného s její tradicí. S využitím modelu 3200 GT s jemnými a harmonickými liniemi navrženými Giorgettem Giugiarem hodlala značka představit zcela nový model GT, který by nově definoval budoucnost a otevřel nové obzory.
Vůz se zcela novým agresivním vzhledem přední části 3200 GT odkazující na dřívější modely Maserati GT měl neskutečně výkonný motor s výkonem 368 koňských sil, hmotnost 1590 kg a dosahoval rychlosti až 280 km/h. Zrychlení Maserati 3200 GT z 0 na 100 km/h bylo pouhých 5,12 vteřin.
GranTurismo a GranCabrio – 2007–2019
Principem strategie efektivní expanze nové řady bylo vyvinout čtyřsedadlové kupé na nové platformě Quattroporte s kratším rozvorem a sníženou hmotností. Designérská společnost Pininfarina přišla s velmi sportovním a nezaměnitelným návrhem inspirovaným tvary závodních vozů Maserati ze 60. let minulého století, s nízko posazeným tělem a objemnými podběhy.
Model GranTurismo měl širokou a nízkou oválnou masku chladiče. Celkově vůz neměl a ani netoužil mít klasickou vyrovnanost sedanu, ovšem jeho nesouladné designové prvky byly zkombinovány do harmonického celku. Designéři dokázali vytvořit prostor pro čtyři osoby i ve štíhlé formě, a to snížením vnímané velikosti vozu, jehož délka ve skutečnosti dosahovala téměř pěti metrů.
Model GranTurismo byl médiím oficiálně představen v létě 2007 a navzdory jeho náročnému zrodu byl výsledek nadmíru úspěšný. V roce 2009 model GranTurismo doplnil model GranCabrio s otevřenou střechou – dokonale pohodlný čtyřsedadlový kabriolet.
Značka Maserati se poté přestěhovala z Bologne (Pontevecchio) do Modeny, kde měl rodinný podnik Orsi své sídlo, a začala zde vyrábět nové vozy, investovat do výzkumu a inovací a stala se jednou z nejznámějších značek v Modeně.
Výrobní závod v modenské Viale Ciro Menotti, který je v provozu dodnes, se oficiálně otevřel 1. ledna 1940.
V tomto závodě ve Viale Ciro Menotti vznikly jedny z nejdůležitějších a nejvýznamnějších vozů v historii automobilismu včetně modelu 250F. Tento model se stal historickou ikonou Formule 1 a zároveň vozem mistra světa z let 1954 a 1957. A samozřejmě Quattroporte, který byl prvním sedanem vybaveným vysokovýkonným motorem.
Od roku 1939 do roku 2019 zde bylo vyrobeno okolo 90 000 silničních a 420 závodních automobilů. Tento závod v italském regionu Emilia-Romagna je stále srdcem značky Maserati a pracuje v něm 587 zaměstnanců. V současné době vyrábí modely GranTurismo a GranCabrio ve verzi MC (Maserati Corse) a Sport.
Práce na renovaci a celkové obnově výrobních linek začnou na konci tohoto roku. Po dokončení této transformace bude závod určen výhradně k výrobě nových vysoce výkonných sportovních vozů se špičkovými technologiemi, které budou v tradičním hávu Maserati po celém světě reprezentovat to nejlepší, co italská výroba a design nabízí.
HISTORICKÝ ZÁVOD MASERATI V MODENĚ V ČÍSLECH
● 80 let v provozu
● okolo 90 000 vyrobených silničních vozů
● okolo 420 vyrobených závodních vozů
● 50 581 m2 celkové rozlohy závodu (z toho budovy 29 152 m2)
● věž Maserati vysoká přibližně 40 m
● 587 zaměstnanců závodu na Viale Ciro Menotti 322 (údaj z roku 2019)
Z BOLOGNE DO MODENY
Corrado Filippini, novinář a dopisovatel sportovních novin Littoriale vydávaných v Bologni, kdysi dostal inspirující nápad, který později změnil osud Maserati. Filippini velmi dobře znal bratry Maseratiovy a byl si vědom jejich rozsáhlého technického a lidského potenciálu, a proto se rozhodl seznámit je se svým přítelem z blízké Modeny, průmyslníkem Adolfem Orsim.
Adolfo Orsi narozený v roce 1888 na začátku své kariéry nejprve dopoledne pracoval jako řeznický pomocník a odpoledne prodával v ulicích Modeny ovoce. Během toho zároveň sbíral textil odhozený po městě. Brzy poté ale přešel na sběr kovů. Už v polovině 30. let minulého století byl hlavním modenským průmyslníkem a vlastnil železárny a ocelárny, které měly nejen italské, ale i zahraniční zákazníky. Působil ale i v odvětví metalurgie, zemědělství, strojnictví a služeb.
Filippini mu navrhl zvážit výhody spolupráce s bratry Maseratiovými, protože se domníval, že motoristický sport by mohl být skvělou příležitostí pro propagaci jeho podniků. Schůzka se odehrála během Velké ceny Modeny v roce 1936 a Orsi a bratři Maseratiovi si ihned padli do oka a svá ujednání zpečetili podpisem dohody.
1. května 1937 se Adolfo Orsi stal novým majitelem dvou společností: Officine Alfieri Maserati, která vyráběla závodní auta, a Fabbrica Candele Maserati, která vyráběla zapalovací svíčky do motorů. Orsi byl dobře známý svou prozíravostí, takže se s bratry Maseratiovými dohodl, že budou společně podnikat ještě dalších 10 let, aby mohl těžit z jejich návrhů závodních aut, zkušeností s montáží i z jejich znalostí závodního prostředí a vztahů se závodníky. Orsi se na oplátku ujal prodejních záležitostí. Továrna na zapalovací svíčky se konečně dočkala řádné pozornosti, která jí v minulosti chyběla, a zatímco v roce 1936 značka vyrobila jen 9 závodních vozů, v následujícím roce už to bylo 14. Tím začalo období, během kterého dvě jasně vyhraněné a samostatné firmy působily bok po boku bez jakýchkoli konfliktů.
Tato spolupráce dosáhla svého vrcholu v roce 1939, kdy Mike Boyle koupil Maserati 8CTF, které s mladým Wilburem Shawem za volantem dosáhlo vítězství v prestižním závodě Indianapolis 500, a to hned dva roky po sobě v letech 1939 a 1940.
Rok 1947 pak představoval konec jedné éry a začátek nové. Bratři Maseratiovi firmu opustili a v závodě v Modeně byl vyroben první silniční vůz Maserati s označením A6.
Růst značky i samotného závodu Maserati dosáhl svého vrcholu v prosperujících 60. letech minulého století, kdy vznikly vozy, které se skutečně zapsaly do historie – například Tipo 60 „Birdcage“, 3500 GT, 5000 GT nebo Mistral.
V roce 1968, bylo vyrobeno 800 vozů Maserati, což byl nejlepší výsledek od otevření výrobního závodu v Modeně. Vznikly tehdy například modely Ghibli, Mexico, Mistral, Quattroporte a Sebring. Ve stejném roce dosáhla značka Maserati 43% podílu na italském trhu v segmentu „přes 3500cc“.
Po krátkém mezidobí, kdy bylo Maserati dceřinou společností značky Citroën a francouzští majitelé představili první moderní průmyslové postupy, získala značku společnost De Tomaso a výrobní závod v Modeně vyrobil a prodal model, jehož osudem bylo stát se na dlouhou dobu nejznámějším a nejprodávanějším vozem Maserati – model Biturbo.
Akvizice značkou Fiat v roce 1993 byla začátkem nové významné kapitoly. V září 1997 se značka Maserati stala dceřinou společností Ferrari a výrobní závod byl přestavěn tak, aby splňoval nové komerční požadavky. Byl to rok zásadních transformací i rok narození modelů 3200 GT a Spyder – vozu, který znamenal úspěšný návrat značky Maserati na americký trh.
V roce 2005 se Maserati oddělilo od Ferrari a přešlo pod přímé vedení Fiat Group. V následujících letech byly na trh uvedeny modely GranTurismo (2007) a GranCabrio (2009) z návrhářské dílny Pininfarina. Oba modely získaly nespočetná ocenění a jsou stále považovány za „to nejlepší z Maserati“ díky svému jedinečnému, nadčasovému, sportovnímu a zároveň elegantnímu vzhledu. Oba tyto modely se vyrábí v historickém závodě v Modeně.
MASERATI A MĚSTO MODENA
Závod Maserati ve Viale Ciro Menotti není jen jedním z výrobních center značky a ikonickým místem. Je také jasným důkazem hluboké vazby značky s trojzubcem v logu a jejího rodného města.
Tuto vazbu v průběhu uplynulých desetiletí podtrhla i vášeň světoznámých modenských celebrit, mezi něž patří třeba Luciano Pavarotti a rod Panini.
V 60. letech minulého století, kdy se mladý italský tenorista Pavarotti stal slavnou operní hvězdou, nešlo jeho lásku k Modeně i vášeň pro vozy Maserati přehlédnout – jeho fotografie v kabině jeho modelu Quattroporte jsou proslulé.
„Maserati patří do Modeny.“ Tato zásada pravděpodobně inspirovala dalšího známého obyvatele města. V roce 1996 se v katalogu londýnské aukční síně Brooks objevilo 17 historických vozů Maserati určených k dražbě – muzeum Maserati bylo na prodej. Celou kolekci koupil podnikatel Umberto Panini a jeho bratři, kteří společně zbohatli výrobou sběratelských alb a samolepek. To zabránilo hrozbě ztráty nesmírně důležitého historického a kulturního dědictví města a vozy se vrátily zpět do Modeny, kde jsou uloženy v muzeu „Collezione Umberto Panini“.
Před nějakou dobou se slavný šéfkuchař Massimo Bottura, který je držitelem 3 michelinských hvězd, stal ambasadorem Maserati a propaguje značku s trojzubcem v logu po celém světě.
Během několika posledních let se značka Maserati v Modeně blýskla i během událostí, při kterých se tyto vozy objevily na několika úžasných místech města. Bylo to například při účasti této značky na akci Mak π 100, což je tradiční školní ples vojenské akademie. V lednu 2007 zaplnilo modenské náměstí Piazza Grande 90 vozů Quattroporte a vytvořilo úžasný obraz kombinující dva nejslavnější pilíře města – věž Ghirlandina a vozy Maserati.
V roce 2014 hostila Modena na oslavu stého výročí Maserati významné shromáždění, při kterém ikonické modely této značky s trojzubcem v logu zaplnily několik jejích hlavních náměstí včetně Piazza Grande, Piazza Roma a Piazza XX Settembre.
V roce 2019 se značka Maserati zúčastnila festivalu „Motor Valley Fest“, který oslavuje automobilový odkaz města Modeny, s výstavou nazvanou „Maserati: století vítězství“ pořádané v samotném výrobním závodě. Obdivovatelé značky Maserati si tak mohli její vozy, které psaly dějiny, prohlédnout přímo v místě, kde byly vyrobeny.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VOZY VYROBENÉ V ZÁVODĚ V MODENĚ
V modenském výrobním závodě vzniklo velké množství silničních i závodních vozů včetně revolučních modelů a vozů představujících milníky v historii značky. Zde je několik ikonických vozů.
A6 (1500) – 1947–1950
A6: A jako Alfieri. Číslo 6 reprezentuje počet válců motoru.
Model A6 Berlinetta byl první automobil Maserati, který nebyl určený k závodům. Navrhla ho společnost Pininfarina a jeho design určoval trend, vyzýval k obdivu a nebyl omezený požadavky masové výroby. Šlo o první silniční vůz, který opustil závod Viale Ciro Menotti. V letech 1947 až 1950 jich bylo vyrobeno 60 kusů.
Tipo 250F – 1954–1958
Model 250F, jeden z nejvýjimečnějších a nejdéle používaných závodních vozů Formule 1, zvítězil s Juanem Manuelem Fangiem za volantem v závodech v letech 1954 a 1957. Původně byl vůz označován kódem 6C 2500 a po úvodních testovacích jízdách se mu začalo říkat 250F (250 – zdvihový objem dvou a půl litru, F – Formule).
3500 GT – 1957–1964
Představení modelu 3500 GT na Mezinárodním autosalonu v Ženevě v roce 1957 znamenalo znovuzrození automobilového segmentu GT (Gran Turismo). Model 3500 GT byl první vůz Maserati vyráběný ve velkém. Se svým ladným a nízko posazeným tělem, jednoduchou přední částí, chromovanými nárazníky a za použití aluminia zpracovaného technologií Superleggera, díky které vůz vážil jen 1300 kg, dovedl italský koncept Gran Turismo k dokonalosti.
Prototyp 3500 GT získal přezdívku „Dáma v bílém“, která byla inspirována frází z bulvárních novinových sloupků té doby, ale krása jeho siluety vycházela i ze zásadních mechanických inovací, mezi které patřily třeba diskové brzdy představené v roce 1959 a nepřímé vstřikování z roku 1961.
V roce 1959 vznikla verze spider kupé navržená Giovannim Michelottim.
Tipo 60 „Birdcage“ – 1959–1961
V roce 1959 se rodina Orsi rozhodla zadat hlavnímu inženýrovi Maserati Guiuliovi Alfierimu úkol vytvořit modernější konstrukci závodních vozů značky. Alfieri k tomu dostal naprostou svobodu výsledek znamenal pro společnost historický obrat.
Původní myšlenka vytvořit nový vůz se skořepinovou konstrukcí byla brzy zavržena. Alfieri se jednoho říjnového dne v roce 1958 setkal se svými klíčovými spolupracovníky, aby probrali, jak by šlo dosáhnout nízké hmotnosti a zároveň vysoké odolnosti, která by měla pevnost v ohybu i v krutu. Společně navrhli revoluční podvozek tvořený asi 200 ocelovými trubkami s extrémně malým průměrem (mezi 10 a 15 mm), které byly zároveň velmi krátké a dohromady tvořily komplexní strukturu podobnou ptačí klícce – odtud název „Birdcage“.
Quattroporte I – 1963–1969
Poté, co se značka Maserati přestala soustředit jen na závodní nebo GT vozy, rozhodla se vyrobit elegantní a zároveň výkonný a rychlý luxusní čtyřdveřový sedan. Projektu známého jako Tipo 107 se ujal Giulio Alfieri a namísto obvyklého trubkového podvozku se rozhodl pro jednodílnou ocelovou konstrukci. Vůz měl motor 90° V8 s omezeným zdvihovým objemem, který i přesto dosahoval výkonu 260 koňských sil. Karosérie navržená designérem Fruem a vyrobená ve Vignale měla moderní a praktický styl. Maserati Quattroporte, označované jako „nejrychlejší sedan na světě“ dosahoval rychlosti až 230 km/h. V letech 1963 až 1969 jich bylo vyrobeno 762. Nyní má Quattroporte již šestou generaci a je jedním z nejdůležitějších a nejikoničtějších modelů značky s trojzubcem v logu.
Mistral Coupé a Mistral Spyder – 1963–1969
Model Mistral z dílny Pietra Frua je díky své přelomové zadní části vozu považován za umělecké dílo tohoto turínského designéra a karosáře. Profil se splývavou zádí, výjimečně velká okna a přečnívající přední částí s mělkou a širokou maskou chladiče, která je téměř skrytá pod nárazníky, byly společně se zakřiveným čelním sklem tvořícím obloukový čelní sloupek klíčovými znaky vozu. V roce 1963 byl vyroben jen jeden vůz, ale v roce 1964 začala standardní produkce a byla představena i verze kupé, u které si zákazník mohl vybrat ze tří různých šestiválcových řadových motorů.
Celkem bylo vyrobeno 846 vozů Mistral Coupé a 124 vozů Mistral Spyder.
Ghibli Coupé a Ghibli Spyder – 1966–1972
V roce 1966 byly stanoveny designérské zásady pro vozy GT reflektující závodní tradici vozů Maserati. Model Ghibli pojmenovaný po pouštním větru měl mnohem agresivnější linie než ostatní GT vozy té doby, ale zároveň hladký, vkusný a elegantní vzhled a rafinovaný styl. Ghibli vážil přes 1500 kg a jeho nejvyšší rychlost byla 260 km/h. V roce 1969 byla navíc představena verze spyder se stejnou mechanikou jako kupé.
Nadšené přijetí modelu Ghibli ze strany veřejnosti i kritiků na Turínském autosalonu v roce 1966 byla předzvěstí komerčního úspěchu. Původní plán vyrobit 100 vozů byl později rozšířen na 400. Nakonec se vozů Ghibli (kupé a Spyder) vyrobilo celkem 1332.
Bora – 1971–1978
Vůz Maserati Bora představoval pro modenský závod významný milník – jednalo se o první standardní výrobu silničního vozu Maserati s motorem uprostřed. Design tohoto vozu byl svěřen Giorgettovi Giugiarovi a zadání znělo vytvořit sportovní, avšak zároveň pohodlný automobil. Model byl oficiálně představen na Mezinárodním autosalonu v Ženevě v roce 1971. S hmotností 1400 kg v suchém stavu dosahovala Bora rychlosti až 280 km/h. Model se vyráběl až do roku 1978 a celkově vzniklo 564 vozů.
Právě na podvozku modelu Bora v roce 1972 Giugiaro vytvořil futuristický Boomerang s klínovým tvarem a jedinečným provokativním stylem. Giugiaro o tomto úžasném vozu s ostrými hranami a geometrickým tvarem, vystavovaným jako jediné tohoto typu, v roce 1973 na Mezinárodním autosalonu v Ženevě prohlásil: „Jeho cílem byla pouze provokace, teď je už jen muzejním exponátem.“
Khamsin – 1974–1982
Nástupce modelu Ghibli navrhla turínská společnost Carrozzeria Bertone a dostal název po neutichajícím větru egyptské pouště – Khamsin.
Toto kupé se sedadly 2+2 mělo aerodynamický tvar a nejlepší výkon ve své třídě. S hmotností 1680 kg a motorem V8 s výkonem 320 koňských sil dosahoval automobil rychlosti až 280 km/h. Bylo jich vyrobeno 430 kusů.
3200 GT – 1998–2007
Po poněkud hubeném období se společnost rozhodla vrátit dřívější slávu své mezinárodně proslavené značce za pomocí inovativního vozu úzce spojeného s její tradicí. S využitím modelu 3200 GT s jemnými a harmonickými liniemi navrženými Giorgettem Giugiarem hodlala značka představit zcela nový model GT, který by nově definoval budoucnost a otevřel nové obzory.
Vůz se zcela novým agresivním vzhledem přední části 3200 GT odkazující na dřívější modely Maserati GT měl neskutečně výkonný motor s výkonem 368 koňských sil, hmotnost 1590 kg a dosahoval rychlosti až 280 km/h. Zrychlení Maserati 3200 GT z 0 na 100 km/h bylo pouhých 5,12 vteřin.
GranTurismo a GranCabrio – 2007–2019
Principem strategie efektivní expanze nové řady bylo vyvinout čtyřsedadlové kupé na nové platformě Quattroporte s kratším rozvorem a sníženou hmotností. Designérská společnost Pininfarina přišla s velmi sportovním a nezaměnitelným návrhem inspirovaným tvary závodních vozů Maserati ze 60. let minulého století, s nízko posazeným tělem a objemnými podběhy.
Model GranTurismo měl širokou a nízkou oválnou masku chladiče. Celkově vůz neměl a ani netoužil mít klasickou vyrovnanost sedanu, ovšem jeho nesouladné designové prvky byly zkombinovány do harmonického celku. Designéři dokázali vytvořit prostor pro čtyři osoby i ve štíhlé formě, a to snížením vnímané velikosti vozu, jehož délka ve skutečnosti dosahovala téměř pěti metrů.
Model GranTurismo byl médiím oficiálně představen v létě 2007 a navzdory jeho náročnému zrodu byl výsledek nadmíru úspěšný. V roce 2009 model GranTurismo doplnil model GranCabrio s otevřenou střechou – dokonale pohodlný čtyřsedadlový kabriolet.