29. března 2018

Jedno z nejvýkonnějších a nejrychlejších produkčních Maserati všech dob se představilo na autosalonu v New Yorku
Na autosalonu v New Yorku proběhla premiéra vrcholného provedení Maserati Levante Trofeo, které se stává jedním z nejvýkonnějších a nejrychlejších produkčních Maserati všech dob.
  • osmiválcový motor 3.8 Twin Turbo s výkonem 590 koní a točivým momentem 730 Nm
  • inteligentní pohon všech kol Q4
  • zrychlení z 0-100 km/h za 3,9 sekundy a maximální rychlost 300 km/h
  • nové karbonové doplňky exteriéru doplňují kovaná hliníková kola o průměru 22"
  • sportovní sedadla potažená přírodní kůži Pieno Fiore s jemnou texturou
  • nová řadicí páka, Full Matrix LED světlomety, jízdní režim Corsa s funkcí Launch Control
Maserati 28. 3. 2018 v podvečerních hodinách představilo na mezinárodním autosalonu v New Yorku model Levante poprvé nabízený s osmiválcovým motorem. Dostal označení Levante Trofeo a představuje to nejlepší v kategorii SUV, zejména v oblasti dynamiky: zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za pouhé 3,9 s a dosahuje nejvyšší rychlosti 300 km/h.

Model Levante Trofeo je vybaven jedním z nejvýkonnějších motorů, jaké kdy Maserati použilo. Vidlicový osmiválec 3.8 Twin Turbo byl navržen ve spojení s inteligentním pohonem všech kol Q4 a ohromuje svými parametry. Výkon vrcholí hodnotou 590 k při 6250/min, točivý moment s maximem 730 Nm je k dispozici již při 2250/min. Tento motor se může pochlubit nejvyšším litrovým výkonem (156 k/l) ze všech jednotek, jaké kdy Maserati vyrobilo. Jeho ruční výroba probíhá u značky Ferrari v Maranellu, stejně jako u všech ostatních benzinových motorů Maserati.

Podvozek nejrychlejšího Levante se dočkal úprav, které odrážejí mimořádný výkon tohoto provedení a zajišťují nezapomenutelné zážitky bez sebemenších ústupků komfortu. Zavěšení kol a charakteristika pérování zajišťují, že Levante Trofeo plně odpovídá tradičnímu přístupu Maserati, které kombinuje luxus a pohodlí vozů třídy gran turismo s výkony supersportovních automobilů. „Říká se, že kdo seje vítr, sklízí bouři,“ říká šéf Maserati Tim Kuniskis s odkazem na název Levante, který pochází od větru ve Středomoří. „Při vývoji provedení Levante Trofeo technici a konstruktéři z Modeny věděli, že parametry vozu umožňují zvýšit výkon mnohem více a také si byli dobře vědomi toho, že Maserati má přístup k nejlepším motorům na světě. A tak zvedli hozenou rukavici a nejpropracovanější luxusní SUV učinili také nejrychlejším.“

Nezaměnitelné tvary modelu Levante dostaly ve vrcholném provedení Trofeo další vylepšení směrem k vyjádření sportovních ambicí. Elegantní úpravy se zaměřily zejména na spodní část přídě a zadní nárazník, s nimiž ladí 22palcová kola Orione z kovaného hliníku. Jedná se o největší ráfky použité na Maserati a k dostání budou jak v leštěné, tak matné úpravě. Postranní vstupy vzduchu v přídi dostaly novou, agresivnější vizáž, kterou zvýrazňují dvě aerodynamická křidélka. Jejich provedení opticky zvyšuje pocit stability a přesouvá hmotu vozu blíže k předním masivním kolům. K optimalizaci proudění vzduchu slouží decentně provedené detaily z karbonového vlákna. Zadní část také vypadá širší a svalnatější zásluhou výrazného horizontálního elementu z karbonu. Spodní spoiler je zhotoven v barvě karoserie a dává vyniknout čtveřici oválných koncovek výfuku.

Model Levante Trofeo je vybaven světlomety s technologií Full Matrix LED, maskou chladiče s dvěma svislými členy v leskle černé barvě, spodní mřížkou s voštinovou strukturou, klikami dveří v barvě karoserie, oválnými koncovkami výfuků ve tmavém provedení a sportovními brzdovými třmeny v červeném, modrém, černém, stříbrném nebo žlutém odstínu. Vše korunuje osobité logo Saetta Trofeo, které i v případě tohoto SUV navrženého v duchu kupé trůní na svém typickém místě na střešním sloupku C. Důkazem mimořádného výkonnosti vrcholného provedení Levante Trofeo je řada specifických detailů provedených z karbonu s lesklou povrchovou úpravou, jako je přední spoiler, součásti předních vstupů vzduchu, výplně prahů a zadní spoiler v dolní části nárazníku. Zcela nová je také kapota se dvěma agresivně působícími vstupy vzduchu, které zlepšují chlazení hlav válců. Všechny tyto úpravy dodávají vozu závodní vizáž. Motor dostal kryt z lesklého karbonu, na němž nechybí nápis V8 a legendární logo trojzubce, hlavy válců a sací potrubí jsou nalakované na červeno.

Tvůrci interiéru přinesli také řadu nápadů, jak kabině modelu Levante Trofeo dodat více odlišnosti při zachování elegantního stylu. Bohatě profilovaná sportovní sedadla se mohou pochlubit přírodní kůží Pieno Fiore s jemnou strukturou, k dispozici jsou černé, červené a béžové provedení, všechna s kontrastním prošíváním a logem Trofeo vyšitým do opěrek hlavy. Kůže Pieno Fiore nemá konkurenci mezi ostatními typy čalounění používanými v automobilovém průmyslu. Je zcela přírodního původu a na dotek velmi jemná. Její unikátní charakter si během let našel spoustu příznivců. Interiér ozvláštňuje obložení z matného karbonu, dále také sportovní páky řazení pod volantem, výrazná grafika přístrojového štítu, koberečky s kovovými logy Trofeo a unikátní číselník palubních hodin Maserati. O sportovním charakteru špičkového provedení Levante tak není pochyb. Dotykem vrcholného luxusu a špičkové techniky je standardně dodávaná prémiová zvuková aparatura Bowers & Wilkins se 17 reproduktory, prostorovým zvukem a 1280wattovým zesilovačem.

Výroba modelu Levante Trofeo začne v modernizované továrně Mirafiori v italském Turíně letos v létě. Nejrychlejší Levante v dějinách značky je v první řadě zaměřeno na zámořské exportní trhy v čele se Spojenými státy a Kanadou.
 
Síla pod kontrolou
Konstruktéři značky Maserati upravili ohromující motor V8 3.8 Twin Turbo tak, aby byl vhodně sladěný s inteligentním pohonem všech kol Q4. Špičková jednotka dostala odlišné uložení klikové hřídele a tvar klikové skříně, nové olejové čerpadlo, rozvodový řemen a odlišnou elektroinstalaci. Nová jsou také turbodmychadla s vyšším plnicím tlakem, úpravami prošly hlavy válců s jinými vačkovými hřídelemi i ventily, odlišné jsou písty a ojnice. Všechny tyto modifikace mají spolu s pozměněnou charakteristikou řízení motoru hlavní podíl na zlepšených parametrech unikátního motoru.
Model Levante Trofeo je jednoznačně jedním z nejrychlejších SUV, jaká kdy vznikla. Nejvyšší rychlost činí 300 km/h a díky vynikajícímu poměru hmotnosti a výkonu 3,6 kg/k je vůz schopen zrychlit z klidu na 60 mil za hodinu za 3,7 s (3,9 s na 100 km/h) a zpět zcela zastavit na pouhých 34,5 m.

Ke špičkové stabilitě a snadnému ovládání takto výkonného vozu přispívá ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 51:49 a nízké těžiště – což ovšem platí pro všechny vozy modelové řady Levante. Top verze k tomu přidává vyladěné nezávislé zavěšení s přední dvojitou lichoběžníkovou nápravou a zadním víceprvkovým závěsem, důležitou roli hrají i větší pneumatiky na 22“ kovaných hliníkových kolech.

Novinkou je jízdní režim Corsa s funkcí Launch Control, který doplňuje stávající módy Normal, I.C.E., Sport a Off Road. Režim Corsa zlepšuje sportovní charakter ultimativního SUV Maserati tím, že ještě dále zlepšuje reakce motoru, při akceleraci otvírá klapky ve výfukovém potrubí a zrychluje přeřazení. Po aktivaci se také sníží světlá výška vzduchového pérování, tlumiče Skyhook se přepnou do sportovního režimu tlumení a inteligentní pohon všech kol Q4 se spolu s protiprokluzovým a stabilizačním systémem sladí pro zajištění co nejlepšího jízdního zážitku.

Levante poprvé dostalo stabilizační systém Maserati Integrated Vehicle Control (IVC), který přispívá k špičkovým jízdním vlastnostem, lepší dynamice a jedinečnému zážitku z jízdy, jaký dokáže nabídnout pouze vůz značky Maserati. Hlavním smyslem tohoto systému je pomoci předcházet smyku namísto korekcí „řidičových chyb“, jak činí běžný stabilizační systém ESP.
 
Limitovaná série Levante Trofeo launch edition
S příchodem nového modelu představuje Maserati limitovanou sérii Levante Trofeo launch edition, kterou si mohou návštěvníci výstaviště Javits Center v New Yorku osobně prohlédnout. Vůz v expozici je vybaven speciálním matným šedým lakem Lava s matnou úpravou 22palcových kol v kombinaci s červenými brzdovými třmeny. Tato limitovaná edice špičkové verze Trofeo je určena výhradně pro několik vybraných zákazníků Maserati ze Spojených států a Kanady.
Levante Trofeo launch edition se bude nabízet v osmi unikátních barevných odstínech spolu s řadu exkluzivních prvků exteriéru. Patří mezi ně 22palcová kola z kovaného hliníku vybavená speciálními pneumatikami pro tři roční období nebo 21palcová kola s celoročními plášti, s lesklou úpravou a tmavými detaily, jako jsou černé rámečky oken nebo obruby mlhových světel, a dalšími doplňky. Z tmavého chromu jsou také loga Trofeo Saetta.

Ještě více individualizace získal interiér limitované verze Trofeo launch edition, a to díky sportovním sedadlům z přírodní kůže Pieno Fiore dodávaným v černé, béžové nebo červené barvě s kontrastním obšitím. Černá kůže s modrým nebo žlutým obšitím je vyhrazena pouze sérii launch edition. Všechna provedení Levante Trofeo mají zcela nové matné karbonové výplně. Na středové konzole nechybí plaketka se jménem majitele , , což každému vozu Trofeo launch edition dodává ještě výlučnější postavení.

Kontaktujte nás