11. září 2017

Závodní tým Scuderia Praha potvrdil svou letošní vysokou formu i v posledním závodě letošního seriálu v portugalském Portimao.
Závodní tým Scuderia Praha potvrdil svou letošní vysokou formu i v posledním evropském závodě letošního seriálu 24H Series, který se uskutečnil 26 .- 27. 8. 2017 v portugalském Portimao.

Tým Scuderia Praha chtěl opět bojovat o vítězství ve24-hodinovém závodě v Portimao, a proto v přípravě nenechal nic náhodě. Závodní vůz Ferrari 488 GT3 prošel po předchozím závodě v Imole důkladnou kontrolou v týmových dílnách. Na cestu do Portugalska, dlouhou 3 000 km, se kamion se závodním vozem vydal již s týdenním předstihem tak, aby tým mohl absolvovat ve středu, před zahájením oficiálního programu, jednodenní soukromé testování. Důvod byl prozaický. Tým se rozhodl poprvé absolvovat 24-hodinový závod pouze se třemi jezdci. Navíc když oba čeští jezdci, Jiří Písařík i Josef Král, v Portimao ještě nestartovali a Ital Matteo Malucelli zde závodil naposledy v roce 2009. Okruh dlouhý 4684 metrů se vyznačuje náročným profilem s častým klesáním a stoupáním, specifikou jsou rychlé zatáčky přes horizont.

Základ úspěchu byl položen již v páteční kvalifikaci, kdy vůz týmu Scuderia Praha zajel nejrychlejší čas na jedno kolo a postavil se letos již počtvrté na pole position.  Během závodu se Ferrari 488 GT3 českého týmu pohybovalo neustále na předních pozicích, průběžné pořadí se měnilo pouze v případě zastávek v boxech. V posledních čtyřech hodinách závodu si ale vůz Scuderia Praha, i díky skvělé práci mechaniků v boxech, dokázal vytvořit společně s dalším Ferrari 488 GT3 německého týmu Rinaldi náskok několika kol na ostatní soupeře. Po 24 hodinách závodu a 722 ujetých kolech byl jako vítěz odmávnut vůz týmu Scuderia Praha!  Celkový úspěch byl pak navíc stvrzen i dosažením nejrychlejšího kola v závodě.

Šéf týmu Ivo Horn: „Před odjezdem do Portugalska jsem měl trochu obavy z toho, zda naši tři jezdci vydrží zátěž obtížného závodu, kde hrál velkou roli náročný profil trati i vysoké teploty vzduchu během dne. Snažili jsme se nepodcenit přípravu. Naši jezdci nakonec dokázali bez problémů potvrdit svou letošní formu a dovezli náš vůz do cíle na prvním místě. Můj dík patří celému týmu.“

Jiří Písařík: „Závod byl celkem těžký, ale úspěch v cíli dal na všechny útrapy zapomenout. Chtěl bych poděkovat kolegům pilotům, neboť každý z nás musel za volantem strávit plus mínus osm hodin. Nesmím však zapomenout ani na ostatní členy týmu, kteří odvedli jako vždy skvělou práci.“

Josef Král: „Super závod, ale hrozně náročný vzhledem k tomu, že jsme jeli pouze ve třech a při relativně vysokých venkovních teplotách. Navíc jsme celý závod museli jet opravdu naplno, protože jsme bojovali s druhým Ferrari o první místo a teprve na konci posledního stintu jsme mohli trochu zvolnit.“

Matteo Malucelli: „Pro mě to byl perfektní víkend, náš vůz byl skvěle připraven. Kromě vítězství jsem získal pole position i nejrychlejší kolo v závodě. I z pohledu značky Ferrari to byl skvělý závod, když jeho vozy získaly ve velké konkurenci jiných značek první dvě místa.“

Skvělým výsledkem v Portimao potvrdil tým Scuderia Praha svou vysokou stabilní formu a prodloužil tak šňůru svých úspěchů v posledních 12 měsících, kterou zahájilo vítězství na loňském 24-hodinovém Epilogu v Brně.

Do všech letošních závodů startovalo Ferrari 488 GT3 českého týmu z pole position – s výjimkou závodu v Paul Ricard, kde bylo druhé o pouhou 0,1 vteřiny! Sezóna 2017 byla zahájena vítězstvím v Mugellu (12h). Po vypadnutí na Red Bull Ringu následovalo třetí místo na okruhu Paul Ricard (24h), pak přišlo druhé místo v Imole (12h).

Podtrženo a sečteno – tým Scuderia Praha má za sebou jednu ze svých nejúspěšnějších sezón a těmito výsledky se zařadil mezi uznávané reprezentanty českého automobilového sportu v evropském měřítku.