18. prosince 2015

Dlouho očekávaná výstava proslulého renesančního malíře Tiziana se na Pražském hradě otevřela veřejnosti. Slavnostního zahájení se
Dlouho očekávaná výstava proslulého renesančního malíře Tiziana se na Pražském hradě otevřela veřejnosti. Slavnostního zahájení se v pondělí 14. prosince 2015 zúčastnila řada významných osobností české i světové kultury včetně italského velvyslance Alda Amatiho, kterého na Hrad dovezl vůz Maserati Quattroporte diesel. Vůz poté zdobil atmosféru slavnostního zahájení. Italská automobilka Maserati je totiž jedním z hlavních sponzorů této nákladné avšak naprosto unikátní výstavy.

“Tiziano byl umělcem evropského rozsahu, který se stýkal s významnými panovníky té doby, například se španělskými císaři Karlem V. a Filipem II. Navíc obrazům Tiziana se dostalo velkého oběhu po celé Evropě. Stačí vzpomenout, že významnou sbírku jeho obrazů vlastnil tady na Pražském hradě i císař Rudolf II.,” uvedl na vernisáži ve svém vystoupení italský velvyslanec Amati. Spokojený s výstavou je i David Kopal, ředitel marketingu Scuderia Praha, jediného oficiálního dealera vozů Ferrari a Maserati v ČR. “Podpořili jsme tuto výstavu, protože spojuje krásu a eleganci, což jsou i hlavní rysy našich vozů”.

V Císařské konírně Pražského hradu je tak k vidění, až do konce března 2016, celá řada naprosto jedinečných děl tohoto renesančního umělce. Výstava byla speciálně sestavena pro českou metropoli a jinde ve světě se už opakovat nebude.

Kurátory výstavy jsou historik umění profesor Lionello Puppi a profesorka Serena Baccaglini, koordinátorkou je doktorka Monika Burian Jourdan. Mimo italské velvyslanectví a automobilku Maserati výstavu také podporují Italský institut v Praze, Italsko-česká obchodní a průmyslová komora, Magnifica Comunità di Cadore a v neposlední řadě italské Ministerstvo kultury. 

Praha se výstavou "Tiziano – Vanitas: Básník obrazu a odstínu krásy" zařadila mezi významné metropole, jako jsou Řím, Paříž nebo Vídeň, které jsou proslulé právě i výstavní turistikou. Výstava je určena co nejširší veřejnosti od laiků, milovníků umění až po studenty a odborníky na výtvarné umění.

O výstavě

Italský malíř Tizian, celým jménem Tiziano Vecellio, patří k nejdůležitějším osobnostem tzv. benátské školy 16. století a k nejvýraznějším světovým umělcům v celých dějinách umění. Šíře jeho tematického záběru se pohybuje od portrétů, krajinomaleb, mytologických a náboženských námětů.

Vůbec poprvé zde můžete spatřit mistrovské obrazy Mladé ženy se zrcadlem, častěji nazývané jako alegorie Vanitas, které si organizátoři zapůjčili z Barcelony a dalších sbírek. Dalším důvodem, proč Císařskou konírnu rozhodně navštívit, je i věhlasné dílo Flora, které se prozatím vystavovalo pouze ve Florencii. Kromě toho jsou vystaveny i malířovy samostatné autoportréty, nebo dokonce jeho tváře vložené do obrazových kompozic.
Nechybí ani předměty, které Tiziano používal za svého života.

Opravdovým klenotem výstavy je dokument ze 16. století – diplom císaře Karla V. – díky kterému byl Tizian nominován na člena Palatiny a Rytíře římského impéria. 
 
 

Kontaktujte nás